Hypocentrum Modré pyramidy, hypoteční úvěr od Komerční banky

Autor: | Publikované v kategóriach Aktuality, Zaujímavosti 1 komentár

Chcem sa podeliť o skúsenosti, ktoré som získal pri vybavovaní hypotéky. Mám hypotéku od Komerční banky a samozrejme môžem doporučiť, ponúkli mi to najlepšie. No rozoberiem teraz aj tie tienisté stránky.

Mám 31 rokov, som Slovák žijúci v Prahe viac ako rok, stabilná práca na dobu neurčitú, slušný mesačný príjem, čisté registre, žiadne dlhy, momentálne ani žiadne splátky, ideálny klient. Vybral som si byt na Pankráci za 3.000.000 CZK a pretože banka ocenila byt na svoju plnú hodnotu a na trhu sú možnosti 100% hypotéky, rozhodol som sa ísť do toho.

Po stretnutí s finančnými ektoparazitmi, ktorým som sa snažil neúspešne vysvetliť, že nemám záujem o hypotéku s poistením, ale len o hypotéku, rozhodol som sa navštíviť banky osobne. Bol november 2014. Prvá, Hypoteční banka, bola ochotná pristúpiť na sadzbu 3.99%. Podobne aj Česká sporiteľňa, 3.99%. Po novom roku, v januári 2015, mi Komerční banka ponúkla sadzbu 2.44% a to bez vedľajších produktov efektívneho dojenia vemena typu poistenie splácania.

Možnosť 100% hypo na ročný úrok 2.44% s fixáciou 5 rokov znamená mesačnú platbu 11.800 CZK po dobu 30 rokov. Pražská klasika, 3+kk 68 m2.

Konečné poplatky oznámené hypotekárnym špecialistom sú 5.400 CZK

 • 1.000 CZK – Ocenenie nehnuteľnosti
 • 1.500 CZK – Čerpanie hypotéky na návrh na vklad
 • 2.900 CZK – Spracovanie úveru

V marci 2015 som mal podpísané všetky zmluvy: Smlouva o hypotečním úvěruZástavní smlouva k nemovitostemSmlouva o uzavření budoucí kupní smlouvyKupní smlouvaSmlouva o provedení úschovy peněz advokátemPojistná smlouva a Vinkulace pojistného plnění. Predtým ako pošle banka peniaze do úschovy advokátovi, musím ešte predložiť notársky zápis ako poslednú podmienku čerpania, toto je znenie bodu:

 • předložení notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti podle z.č. 358/1992 Sb., notářský řád, ve znění pozdějších předpisů, a to ve vztahu k Bankou požadovaným peněžitým pohledávkám vyplývajícím ze Smlouvy. Z uvedeného zápisu musí být patrné svolení Klienta s nařízením a provedením výkonu rozhodnutí nebo exekuce, jestliže Klient své povinnosti podle Smlouvy řádně a včas nesplní.

Stretnutie s notárom mi dohodol hypotekárny špecialista s tým, že na podpis prídu aj dvaja zamestnanci KB. Ráno na mňa čakala pani notárka, dala mi informácie o dohode. Keď sme dohodu všetci podpísali, zamestnanci banky opustili miestnosť, ich kroky boli jemné, nepovedali ani slovo, len pozdravili a rýchlo odišli. No tiež som sa poberal z tohoto podivného miesta. Pani notárka ma však zastavila, že mi vyúčtuje notársky tarif a odišla vypísať doklad. Medzitým som vyhrabal z peňaženky stovku, dúfajúc, že to bude stačiť. Krásny deň však zrušil príjmový pokladničný doklad na 12.887 CZK. Pani notárka sa čuduje, že sa čudujem a v banke mi nič o tejto sume nepovedali. Hypotekárny špecialista sa tiež čuduje, o ničom nevie. Niekoľko-krát mi potvrdil, že žiadne ďalšie poplatky ma nečakajú. No neskoro mi došlo, že predsa nie každý špecialista ovláda body zmluvy, ktorú ponúka a že predloženie notárskeho zápisu je samozrejmosť a účtuje sa podľa predpisu č. 196/2001 Sb.

Reálne zaplatené poplatky sú zatiaľ 18.287 CZK

 • 1.000 CZK – Ocenenie nehnuteľnosti
 • 1.500 CZK – Čerpanie hypotéky na návrh na vklad
 • 2.900 CZK – Sracovanie úveru
 • 12.887 CZKDohoda o uznání dluhu a svolení k vykonatelnosti notářského zápisu

K poplatkom by som mohol pridať aj poistenie nehnuteľnosti 12.000 CZK (cena za 5 rokov), ktoré má určite svoj význam, hlavne pokiaľ ide o povodeň, lavínu, pád stromu alebo lietadla, čo je na Pankráci bežné. Nemôžeme zanedbať ani tiaž snehu, kedže sú nado mnou už len 4 poschodia a na Vianoce sa pravidelne v Prahe guľujeme. Výbuch sopky ani náraz parníka som v zmluve nenašiel, zvažujem doplniť.

Na záver ešte pozor, úroková sadzba 2.44% je zvýhodnená, musím preto zaistiť na svojom účte:

 • připsání měsíčně peněžních prostředků v celkové minimální výši 12 000 Kč a dále
 • uskuteční měsíčně minimálně tři výběry peněžních prostředků nebo jiné platební transakce

Klient a Banka se dohodli, že v případě nesplnění podmínek uvedených v tomto článku je Banka oprávněna zvýšit sjednanou úrokovou sazbu o 0,5 % p. a.

Ak nesplním podmienky vkladu a transakcií, na mesačných splátkach so zvýšenou úrokovou sadzbou po dobu fixácie si banka vytiahne v tom najhoršom prípade ďalších 70.000 CZK.

Začína apríl 2015, odpovedajú mi z Českej sporiteľne a iných bánk s ponukami 2.5%, nuž KB bola rychlejšia. Osobne si myslím, že úrok je všade zjednateľný rovnako. Rozdiel je len v infiltrovaných poplatkoch a poisteniach.

 

Michal

Komentáre

komentárov

 1. Posted by Diana Lišková

Pridaj komentár