Nemôžete si nájsť prácu? Skúste toto.

Autor: | Publikované v kategóriach Aktuality Žiadne komentáre

Som mladý človek, mám ukončenú vysokú školu, som šikovný. Ako je možné, že som nezamestnaný? Toto si hovorí veľa ľudí, nielen na Slovensku. Niekedy však mám pocit, že títo ľudia robia stále dookola tie isté chyby alebo len nevyužívajú všetky možnosti, ktoré majú. Tu je teda aspoň pár vecí, ktoré môžete urobiť. Keď v tom vytrváte, neexistuje možnosť, aby ste boli bez práce.

praca

Čakanie na Godota

Zaregistrujte sa na pracovnom portáli typu www.profesia.sk. Ak ste však neurobili nič viac, nečudujte sa, že prácu nemáte. Podobných ľudí, ktorí nemajú prácu, je na Slovensku veľa. Firmy, ktoré obsadzujú pozície si môžu vyberať a keď sa niekde nachádza šikovnejší človek (a povedzme si narovinu, že takmer vždy sa nájde niekto, kto je v niečom šikovnejší ako práve ja), tak prečo by mali oslovovať práve vás? Okrem iného keď firma zadala túto pozíciu aj do inzerátu, existuje takmer 100%-tná pravdepodobnosť, že na ňu reagovalo viacej uchádzačov a firma si tak má z čoho vyberať.

Zareagoval som na pár ponúk

Otázka č. 1: Na koľko inzerátov ste takto reagovali?

Ak ste odpovedali na otázku číslom menším ako 10, je to žalostne málo. Stavím sa, že polovica z tých firiem sa vám ani neozve a ak sa dostanete na 1 pohovor, možno hovoriť o úspechu. Pokiaľ beriete hľadanie si práce vážne, mali by ste osloviť niekoľko desiatok, alebo aj viac firiem. Keď som si hľadal prvý krát prácu ja, poslal som asi 100 životopisov. Myslím to doslova a to mám pomerne dobrú profesiu (informatika).

Otázka č. 2: Koľko iných ľudí podľa vás sa na takúto pozíciu hodí?

Toto súvisí s vašou kvalifikáciou. Na kvalifikované pozície sa hlási spravidla menej uchádzačov ako na tie menej kvalifikované. Viem, že niekedy je takéto pozície naozaj ťažké obsadiť. Naopak na tie ostatné pozície sa pravidelne hlási niekoľko desiatok uchádzačov a máte tak obrovskú konkurenciu. To je aj dôvod, prečo vám firmy často neodpovedajú na vašu žiadosť. Ak si teda dlhšie nemôžete nájsť prácu, skúste vo voľnom čase robiť niečo pre zvýšenie vašej kvalifikácie.

Každý vyžaduje prax

Je to pravda a je to oprávnené. Každý majiteľ chce, aby u neho pracovali ľudia, ktorí budú pre neho prínosom. Lenže ako tú prax získať? Toto je častý problém u mladých ľudí, ktorí práve skončili školu. Zdá sa im, že sa nikde nemôžu zamestnať, lebo nemali kde získať prax. Skúste sa sami seba opýtať, čo robíte preto, aby ste tú prax získali? Sedíte doma na zadku? Alebo sa venujete svojim koníčkom, športom, chodíte von s priateľmi? Toto všetko k životu samozrejme patrí a nikto by nemal žiadnu z týchto vecí zanedbávať. Ak ale chcete získať nejakú prax, nájdite si aspoň na pár hodín do týždňa čas, aby ste sa naučili niečo nové, čo si potom môžete napísať do životopisu a čím sa môžete pochváliť na pohovore. Na internete je dnes všetko, takže sa máte z čoho učiť. Práve tento zvyk, makať na sebe, vás neskôr odlíši od ostatných. Ani nebudete vedieť ako a získate tak potrebnú prax.

Oslovujte firmy priamo

Toto je asi najlepší spôsob, ako sa prezentovať a zabodovať. Majiteľ vás má možnosť vidieť osobne a vy sa môžete doslova predať. Už len to, že ste neposlali email, ako väčšina ľudí, vám dáva body k dobru. Navyše nikdy neviete, či daná firma práve neuvažuje o prijatí nového zamestnanca. Keď im práve vôjdete do cesty, čo myslíte, koho si vyberú?

Telefón namiesto emailu

Výborná alternatíva, ak nemôžete alebo sa necítite hneď na osobné stretnutie. Nedávno mi dal kamarát tento tip. Opäť vas to odlišuje od konkurencie. Viete, koľko emailov príde náborárom každý deň so žiadosťou o prácu? V niektorých firmách sú to aj desiatky. Preto som už pred pár odstavcami spomínal, že musíte tých žiadostí poslať niekoľko desiatok aj stoviek. Efektívnejší spôsob sa v tomto javí, nájsť si na firmu telefónny kontakt a zavolať. Alebo ako som už spomínal, tak navštíviť osobne. V oboch prípadoch máte oproti konkurencii míľový náskok.

Reagujte aj na pozície, u ktorých nespĺňate všetky požiadavky

Poznáte to, páči sa vám nejaká pozícia, ale keď si prečítate požiadavky, zistíte, že niektorým z nich nevyhovujete. To vie človeka pekne odradiť. Je to ale škoda. Je veľmi málo ľudí, ktorí naozaj spĺňajú všetky požiadavky. Omnoho lepšie je na pozíciu zareagovať a radšej na pohovore vyzdvihnúť to, že sa veľmi rýchlo učíte nové veci. Ak už by vám to náhodou aj nevyšlo, získate návštevou takého pohovoru aspoň skúsenosť, ktorú využijete v budúcnosti. A keď už som spomínal, že sa treba vedieť predať, tak ak momentálne neviete, ako sa predať, toto je najlepší spôsob, ako sa to naučiť. Tým, že budete chodiť na pohovory, zistíte, čo sa náborári pýtajú a naučíte sa na to reagovať.

Nevzdávajte sa

Dosiahnuť úspech v čomkoľvek je len hra s číslami, jednoduchá matematika a proces učenia sa. Čím viac firiem sa spýtam, tým som bližšie k vytúženej práci. Keby vám niekto povedal, že keď oslovíte 100 firiem, tak zaručene budete mať prácu, ako rýchlo by ste to spravili? Možno, že váš úspech je už blízko, ale ak to vzdáte, tak všetka tá námaha, ktorú ste doteraz vynaložili, vyšla nazmar.

Ako to bolo u mňa?

Už vyššie som spomínal, že keď som si prvý krát hľadal prácu, poslal som asi 100 ponúk. Všetky emailom. Z tých 100 ponúk bolo len pár, asi tak do 10, ktoré som našiel v inzerátoch. Zvyšné ponuky som rozposlal tak, že som vyhľadal všetky firmy, ktoré sú z môjho oboru v mojom okolí, našiel som si na ne kontakt a poslal som im životopis. Z tých 100 firiem sa mi asi polovica vôbec neozvala. Od ostatných som postupne začal dostávať odpovede. Všetky boli negatívne.

Nechal som to pár dní tak. Potom som zodvihol svoj zadok, vytlačil si ďalšie životopisy a rozhodol sa, že tie firmy, ktoré nereagovali na môj email, navštívim osobne. To sa potom začali diať veci. Niektorí mi len poďakovali a povedali, že nič nemajú, ale aspoň už o mne vedeli. Niektorí si email neskontrolovali, takže o mojej ponuke ani nevedeli. No a niektorí z nich boli takí, že keď už ma videli osobne a videli môj životopis, hneď ma trochu vyspovedali a urobili so mmnou také prvé kolo pohovoru. Okrem mňa sa nenašiel asi nikto iný, ktorý by takéto niečo spravil. Firma si ma tak hneď mohla oťukať a zároveň videla, že mám obrovský záujem nájsť si prácu. To sú práve tie veci, ktoré ma odlíšili od ostatných, ktorí naďalaj sedeli doma a nariekali, že nikde nie je práca.

Zdroj obrázku: http://profesia.pravda.sk/ludske-zdroje/clanok/65212-mladi-maju-chmurnu-perspektivu-bez-prace-ich-bude-stale-viac/

Komentáre

komentárov

Pridaj komentár