Priberáme a chudneme

Autor: | Publikované v kategóriach Nutričná poradňa, Šport Žiadne komentáre

Je to jednoduché, vie to každý adolescent, má to však jednu nevýhodu – nie vždy to funguje:

Zisk a výdaj energie určuje, koľko priberieš alebo schudneš”
Pomer živín určuje, čo priberieš alebo schudneš”

Zisk a výdaj energie

Pri každom pohybe vydáš určité množstvo energie. Energiu prijímaš jedením. Ak jedlo nestačí, potrebná energia sa začne ťahať z tvojej telesnej schránky, tkanivo sa rozkladá, ubúda a ty chudneš. Naopak, ak stihneš tuto energiu včas doplniť a pridáš ešte ďalší rezeň, začne tvoje telo rásť. Okrem pohybu energiu pália aj tvoje orgány, dýchaš, vnímaš a reaguješ na okolie, usmievaš sa na kolegov v práci, to znamená, že hoci ani prstom nepohneš, tvoj bazálny metabolizmus spotrebuje určitú bazálnu energiu.

Pomer živín

Každá potravina obsahuje tri živiny, sú to bielkoviny, sacharidy a tuky. Jeden gram bielkoviny alebo sacharidu ma energiu 4 kilokalórie, jeden gram tuku 9 kilokalórii. Rôzne potraviny sú bohaté na rôzne živiny, napríklad kuracie mäso ma veľa bielkovín, ryža má veľa sacharidov. Ak si nazbieral viacej energie ako si minul, tak začneš rasť a práve pomer živín, v ktorých je energia obsiahnutá, určuje či ti porastie bruško alebo svaly. V prípade, že si si nedoprial dostatok energie, tak ju doplní tvoje telo zo svojich zásob, je veľmi dôležité z ktorých zásob. Ak tá troška energie, ktorú si pojedol je obsiahnutá v nesprávnych živinách, telo si ju doplní zo svalov, ktoré začne rozkladať, postupne zoslabneš a končí to celé zle. Ak zvolíš správny pomer živín, telo rozloží tvoje tukové zásoby, sval zostane a výsledkom je príťažlivá postava, tuk sa roztopí ako sneh a svaly ti vystúpia na povrch.

Bielkoviny

bielkovinaProteíny alebo bielkoviny sú dôležité pri raste a údržbe svalového tkaniva. V rôznych bielkovinách sa nachádzajú rôzne aminokyseliny, tie musí telo vydolovať tak, že bielkoviny si rozloží na základné aminokyseliny, tie potom spätne poskladá na iné bielkoviny, ktoré potrebuje. Existuje 20 rôznych aminokyselín, z nich si tvoje telo asi polovicu vie vyrobiť aj samo, ostatné musí nacicať jedine z prijatej potravy. Najlepším zdrojom bielkovín sú vajcia, mäso, ryby, tvaroh, syr, strukoviny.

Sacharidy

sacharidSacharidy sú palivom a zdrojom energie pre fyzickú aj duševnú aktivitu. Tu je dôležité, aby si si uvedomil rýchlosť akou sa prijatá energia uvoľňuje. Rýchle (monosacharidy) ti uvoľnia veľa energie, okamžite a na krátku dobu, ak práve nepodávaš šialený výkon a monosacharidov si dopraješ viacej, nadbytočnú energiu si telo premení na tukové zásoby,  k monosacharidom patria predovšetkým sladkosti, sladené nápoje, med, cukor. Pomalé (polysacharidy) uvoľňujú energiu dlhodobo a rovnomerne, sú teda najlepším zdrojom energie, sem patria ovsené vločky, cestoviny, strukoviny.

Tuky

tukZabudni na nízkotučné produkty! Tuky sú pre tvoje telo nevyhnutné, preto ich neobmedzuj, len si zvoľ správne zdroje. Tuky potrebuješ k tvorbe a regenerácii svalov, zlepšujú tvoj imunitný systém, niektoré vitamíny bez tukov telo nedokáže vôbec spracovať. Existujú rôzne druhy tukov, ich správna kombinácia je tajomstvom zdravia a kondičky. Daj si pozor aby si nikdy nezabudol cez deň na obyčajné maslo, olivový olej a orechy. Ďalšie dobré zdroje tukov sú ryby, avokádo, syr.

Budovanie postavy

Pri budovaní postavy len ťažko a neefektívne dosiahneš rast svalov súčasne s topením tuku, pretože by si potreboval prijať viacej a zároveň menej energie ako spotrebuješ. Na tejto skutočnosti sú aj v kulturistike založené dve fázy:
objemovka (priberáš svaly, tukové zásoby sa samozrejme nalepia tiež)
rysovanie (tie tuky teraz roztopíš, svaly sa snažíš rozložiť čo najmenej)

V ďalších článkoch analyzujem niektoré potraviny a poskladám z nich dva jedálničky, jeden pre objemovku, druhý pre rysovanie postavy.

Komentáre

komentárov

Pridaj komentár