Problém potravín
Bežne točím sklenené fľaše mliekom z automatu, chuťovo mi najviac pripomína klasiku, ktorou babka každý večer plnila v maštali desať-litrový kýbeľ, 5% hrejivého tuku, pena až za ušami. No dnes som si nejakým omylom cucol trochu obsahu z papierovej krabice, na ktorú niekto napísal “mlieko”.
Ropný zlom
Produkcia ropy dosiahla vrchol v roku 2001. Dick Cheney (viceprezident USA za vlády Georga W. Busha), ktorý pôsobil aj ako predseda energetickej komisie, mal k dispozícii všetky možné informácie a zistil, že ďalšie roky dôjde k poklesu ťažby ropy, pritom spotreba ropy stále rastie. Pretože ropa nie je a nebude, USA sa včas zabezpečili proti nedostatku ropy.
Cheney vyslal dostatok odborníkov CIA, ktorí zaistili, aby vládnuca vrstva v Saudskej Arábii bola stále aktívna a účinná. Saudská Arábia ťaží 25% svetovej produkcie. Z toho časť, ktorá sa ťaží na pevnine, je vyčerpaná a preto musí Arábia ťažiť v mori. Vrtné súpravy pre ťažbu ropy v mori sú však 10 až 100-násobne drahšie. To spôsobuje tlak na zvýšenie cien benzínu a nafty. Ďalej je tu Irak, ktorý má 15% celosvetových zásob a naviac má tieto zásoby na pevnine, preto vyhlásili USA Iraku vojnu a zmocnili sa ťažobných veží, ktoré sú teraz z 98% v rukách USA. To všetko bez ohľadu na názor ostatných krajín.
Aj severný pól skrýva obrovské množstvo ropy, ktorá je však v súčasnej dobe neťažiteľná. Bolo by totiž potrebné prevŕtať sa cez ľad, medzi ľadom a pevninou prekonať ešte niekoľko kilometrov vody. Problém je v tom, že kra, na ktorej by sa ťažilo, je v neustálom pohybe.
Lokálna výroba potravín
Predpokladá sa, že v roku 2016 bude cena nafty a benzínu 2 EUR/l a do roku 2020 bude prekročená hranica 5 EUR/l. Keď k takejto situácii dôjde, zmení sa celé fungovanie ekonomík vo svete, niekde bude potrebné zastaviť výrobu alebo zmeniť spôsob ťažby. Najvýznamnejšími spotrebiteľmi ropy sú tí, ktorí produkujú potraviny, preto sa problém ropy týka predovšetkým poľnohospodárstva.
Keď chceme dnes pre ľudský konzum dostať 1 kalóriu, musíme vynaložiť 10 iných kalórií. Napríklad na výrobu 1 litra konzumného oleja pre domácnosť musí byť vynaložených 10 litrov iných pohonných olejov pre stroje. Pre zaujímavosť, keď sa vozia jahody z Kalifornie do New Yorku, 1 kalória jahody si vyžiada 470 iných kalórií na prepravu. Výroba potravín sa preto musí vrátiť do miesta, kde sa potraviny konzumujú. Dovoz sme si mohli dovoliť kedysi, keď bola cena pohonných hmôt zanedbateľne nízka.
USA si už lokálnu výrobu odskúšali. Odstrihli dodávky ropy pre Severnú Kóreu a pre Kubu. Severná Kórea sústredila všetky svoje sily na získanie ropy a dostala sa do problémov, v krajine nastal nedostatok potravín a hladomor. Na druhej strane Kuba vyhlásila opatrenia, že všetky miesta, kde sa dajú pestovať potraviny, musia byť využité. Pôdu, ktorú nechce nikto obrábať, majú miestne úrady v moci zablokovať a dať ju tomu, kto chce na nej vyrobiť potraviny. Kuba si takto vyriešila problém nedostatku energie a dnes má najdokonalejšie zabezpečovanie potravinami na svete.
Pokazené a nekvalitné potraviny
Supermarkety vyžadujú aby sa do predajní dostávali štandardne výrobky, ktoré majú čo najdlhšiu trvanlivosť, štvorhranné profily pre lepšiu prepravu a umiestnenie v regáloch. Týmito opatreniami sa vytvárajú podmienky, aby sa potraviny čo najdlhšie držali v obchodoch, takto sa dosahuje znižovanie nákladov. Pre dnešného človeka to znamená, že konzumuje štvrtinu pokazených potravín.
V Slušoviciach bola kedysi postavená jogurtáreň, patrila k najmodernejším na svete, bola dovezená z Francúzka. Jogurt sa vyrábal tak, že dovezené mlieko sa vyčistilo, pasterizovalo, zahustilo cez odparky a potom išlo do nádrží, kde sa dávala jogurtová násada. Oproti tomu firma Yoplait, miesto mlieka dováža sušené mlieko, pšeničnú múku, sóju, škrob, toto všetko zmiešajú dohromady, vzniká malta, sem sa šupne hmota vyrobená z rohov a z kopýt, tá spôsobí nadýchanosť. Toto je príklad toho, že okrem pokazených potravín existujú aj nekvalitné potraviny, pretože takáto výroba jogurtov je v súlade s dnešnou normou.
Spolu s lokálnou výrobou potravín by sa vyriešil aj problém pokazených potravín. Pre sebestačnosť a nezávislosť v zásobovaní potravinami je však nutné prebudovať poľnohospodárstvo. No to je ožobráčené do takej polohy, že dnes už prebudovanie nie je možné, na takúto realizáciu nie sú finančné prostriedky.
Komentáre